Σελίδες

Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2012

Ιστορικές ανατροπές: Από το 7-6 της Τσάρλτον στην Άρσεναλ!

To Sport24.gr καταγράφει τις ποδοσφαιρικές ανατροπές που δεν θα ξεχάσουμε. Από το ασύλληπτο 7-6 της Τσάρλτον επί της Χάντερσφιλντ, την κούπα της Λίβερπουλ στην Κωνσταντινούπολη μέχρι το προχθεσινό 7-5 της Άρσεναλ (vids)!

Η 'Αρσεναλ με το εξωπραγματικό 7-5 επί της Ρέντινγκ στο πλαίσιο του Γ΄ Γύρου του Λιγκ Καπ σημείωσε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, αφού μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έχανε 4-0.

Πρόκειται για ένα ματς που δεν πρόκειται να ξεχάσει ποτέ κανείς μέσα από το οποίο αναδεικνύεται το μεγαλείο και η άγρια ομορφιά του ποδοσφαίρου.

Με αφορμή την σπουδαία νίκη της ομάδας του Aρσέν Βενγκέρ το Sport24.gr παρουσιάζει ανάλογες αναμετρήσεις που έγραψαν ιστορία.

Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης (12/3/1997)

Προημιτελικά Κυπέλλου Ισπανίας

Από 0-3 σε 5-4!

Το να σκοράρει μία ομάδα τρία γκολ στο "Καμπ Νόου" δεν αποτελεί εύκολη υπόθεση. Οι "ροχιμπλάνκος" το κατάφεραν απέναντι στην παρέα των Φίγκο, Ρονάλντο, Λουίς Ενρίκε και Γουαρδιόλα.

Με τον Μίλινκο Πάντιτς σε μεγάλα κέφια προηγήθηκαν 3-0 στο ημίωρο. Ο τότε τεχνικός της Μπαρτσελόνα, Μπόμπι Ρόμπσον ρίσκαρε παίζοντας πιο επιθετικά. Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Πίτσι και Στόιτσκοφ αντί των Μπλαν και Ποπέσκου. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ρονάλντο πέτυχε δύο γκολ, ενώ ακόμη τρία επιτεύχθηκαν μεταξύ 67΄ και  83΄ με "δράστες" τους Φίγκο, Πίτσι και Ρονάλντο. Τελικό αποτέλεσμα 5-4!

Μαρσέιγ-Μονπελιέ 5-4 (22/8/1998)

3η αγωνιστική στη Ligue 1

Aπό 0-4 σε 5-4!

Οι οπαδοί της Μαρσέιγ ακόμη θυμούνται την επική ανατροπή της ομάδας τους. Στη διάρκεια της σεζόν 1998-1999, οι "Φωκαείς" γιορτάζουν 100 χρόνια ιστορίας και επενδύουν σε αρκετούς ταλαντούχους παίκτες. Τον Ρομπέρ Πιρές, τον Φλοριάν Μορίς και τον Κριστόφ Ντουγκαρί μεταξύ άλλων.

Με αυτή την ομάδα, η Μαρσέιγ καταφέρνει να καταλάβει την δεύτερη θέση του πρωταθλήματος ως αποτέλεσμα μίας πορείας πρωταθλητισμού στις τελευταίες αγωνιστικές του σεζόν, ενώ φτάνει στον τελικό του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Χάιλαϊτ αποτέλεσε η νίκη επί της Μονπελιέ. Η Μαρσέιγ ηττάται στο ημίχρονο με 4-0 στο Βελοντρόμ, αλλά καταφέρνει να γυρίσει το ματς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του αρχηγού της ομάδας, Λοράν Μπλαν.

Μάντσεστερ Γιουν.-Μπάγερν Μονάχου (26/5/1999)

Τελικός Τσάμπιονς Λιγκ

Από 0-1 σε 2-1

Η περίοδος 1998-99 ήταν μια από τις πιο επιτυχημένες στην ιστορία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθώς κατέκτησε την Πρέμιερ Λιγκ, το Κύπελλο Αγγλίας αλλά και το Τσάμιονς Λιγκ εκείνης της περιόδου.

Ο τελικός της Βαρκελώνης κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου είναι ένα από τα πιο συγκλονιστικά σε εξέλιξη παιχνίδια της ιστορίας του θεσμού, αφού ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα, νικώντας τελικά με 2-1 (91΄Σέριγχαμ, 93΄ Σόλσκιερ). Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να γίνει η πρώτη αγγλική ομάδα που πανηγύρισε το τρεμπλ.

Από 3-0, 3-3

Ο Ράφα Μπενίτεθ στην πρώτη του σεζόν στον πάγκο της Λίβερπουλ συνέδεσε το όνομα του με μία τεράστια επιτυχία στον τελικό που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη με αντίπαλο την Μίλαν. Οι "ροσονέρι" προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 3-0, αλλά η Λίβερπουλ κατάφερε να ισοφαρίσει πετυχαίνοντας τρία γκολ στην επανάληψη.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε τελικά στα πέναλτι όπου η ομάδα του λιμανιού επιβλήθηκε 3-2.  Οι  Τζέραρντ 54', Σμίτσερ 56', Αλόνσο 60' σκόραραν σε διάστημα μόλις έξι λεπτών φέρνοντας το ματς στα ίσια στο 90λεπτο.

Λοριάν-Αζαξιό 4-4 (28/10/2012)

10η αγωνιστική Ligue 1

Aπό 1-4, 4-4

Μόλις ένα 48ωρο πριν το κατόρθωμα της Άρσεναλ στο Λιγκ Καπ η Αζαξιό κατάφερε να ισοφαρίσει την Λοριάν (4-4) μολονότι έχανε στην ανάπαυλα 4-1! Στις καθυστερήσεις (93΄) κατέκτησε έναν βαθμό που έμοιαζε ανέλπιστος.

Το ιστορικό 7-6 της Τσάρλτον!

Στην Αγγλία η Τσάρλτον είχε σημειώσει μία από τις πιο ένδοξες νίκες της ιστορίας της με αντίπαλο την Χάντερσφιλντ στις 21 Δεκεμβρίου 1957 σε αναμέτρηση για την 2η κατηγορία. Έχανε 1-5 και κατόρθωσε να υπερισχύσει 7-6!

Το 5-3 της Βέρντερ Βρέμης στο Τσάμπιονς Λιγκ

Σε ματς για τους ομίλους του Τσάμπιονς στις 8 Δεκεμβρίου 1993 η Βέρντερ Βρέμης νίκησε 5-3 την Άντερλεχτ. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Γερμανοί έχαναν 0-3!

Όταν η Τζένοα εξέθεσε την Ρόμα

Σε αγώνα για τη Serie A (20/2/2011) , η Τζένοα επιβλήθηκε 4-3 της Ρόμα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρία γκολ διαφορά (0-3).

Τα κατορθώματα των "πλάβι"

Σε εθνικό επίπεδο η Γιουγκοσλαβία έχει φέρει τουλάχιστον δύο φορές τα πάνω κάτω για διαφορετικούς λόγους. Στα ημιτελικά του Euro 1960 (6 Ιουλίου) προηγήθηκε 3-1 και 4-2 κόντρα στην Γαλλία αλλά τελικώς ηττήθηκε με 5-4!

Έπειτα από 40 χρόνια (13 Ιουνίου 2000) σε ματς για τα προκριματικά του Euro αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Σλοβενία παρότι έχανε 3-0!

Η αντεπίθεση της Σουηδίας

Τελευταία χρονικά σπουδαία ανατροπή σε επίπεδο εθνικό ομάδων ήταν το 4-4 της Σουηδίας απέναντι στη Γερμανία (16/10/2012) σε αναμέτρησης για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2012.

Οι Σκανδιναβοί έχαναν 4-0, αλλά όπως αποδείχθηκε δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα τους.