Σελίδες

Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012

Ρωμαϊκό όργιο! (vids)

Το Ολίμπικο μετατράπηκε σε... τόπος μαρτυρίου για τη Μίλαν, την οποία η Ρόμα είχε 3-0 στο 30', για να επικρατήσει τελικά με 4-2!

Τα ταξίδια στην πρωτεύουσα για να αντιμετωπίσει την Ρόμα, έφερναν ευχάριστες αναμνήσεις στη Μίλαν τα τελευταία χρόνια. Δεν είχε χάσει εκεί από το 2008 κι έπειτα, πρόπερσι πανηγύρισε σε αυτό το γήπεδο την μαθηματική κατάκτηση του Scudetto, πέρυσι έφυγε νικήτρια (2-3) με πρωταγωνιστή τον Ιμπραΐμοβιτς... Αυτό που έζησε τώρα, στα πρώτα 45 λεπτά της αποψινής αναμέτρησης, ήταν ένας εφιάλτης που επίσης θα θυμάται...

Σε ένα ανοιχτό ματς από το πρώτο λεπτό, η Ρόμα του Ζντένεκ Ζέμαν ήθελε να αφήσει πίσω της την ήττα της περασμένης εβδομάδας στη Βερόνα από την Κιέβο, είχε τον Ντε Ρόσι ξανά στην 11άδα της και είχε και τρία γκολ στο πρώτο μισάωρο! Στο 13' ο Μπουρντίσο με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-0, στο 23' ο Οσβάλντο επίσης με κεφαλιά έγραψε το 2-0 βάζοντας τις βάσεις και στο 30' ο Λαμέλα από την υπέροχη μπαλιά του Ντε Ρόσι ανέβασε το σκορ στο 3-0 προκαλώντας ντελίριο στις εξέδρες!

Το παιχνίδι δε χρειάζεται ανάλυση καθώς η Ρόμα το καθάρισε από νωρίς και το μόνο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το αν οι Τζιαλορόσι θα έκοβαν ρυθμό ή θα προσπαθούσαν να σκοράρουν κι άλλο. Η χαμένη ευκαιρία του Τότι στο ξεκίνημα της επανάληψης και το 4-0 με την κεφαλιά του Λαμέλα στο 61', από τη σέντρα του Μπαλζαρέτι, προκάλεσαν πανικό -για διαφορετικούς λόγους- και στις δύο πλευρές αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και οι Ροσονέρι έκαναν ευκαιρίες, με αποκορύφωμα την τριπλή με τους Μπόατενγκ και Μπόγιαν να σημαδεύουν δοκάρι και Γκοϊκοετσέα από κοντά.

Στο 78' οι Ρωμαίοι έμειναν με 10 από τη δεύτερι κίτρινη στον Μαρκίνιο για χέρι και στα τελευταία λεπτά οι Πατσίνι (87' πεν.) και Μπόγιαν (88') μείωσαν το σκορ...

Οχι και τη χαρά του Ζέμαν, που «απάντησε» με αυτή τη νίκη στον πρόεδρο, Τζέιμς Παλότα, που έλεγε πριν λίγες μέρες με... προειδοποιητικό ύφος ότι «στόχος φέτος είναι η έξοδος στο Champions League και αν δεν τα καταφέρουμε η διοίκηση θα απογοητευθεί».

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Παρασκευή (21/12)
Πεσκάρα-Κατάνια 2-1 (23' Τσέλικ, 95' Τόνι-36' Μπαριέντος)
Κάλιαρι-Γιουβέντους 1-3 (16' πεν. Πινίγια-75',92' Μάτρι, 95' Βούτσινιτς)
Σάββατο (22/12)
Ιντερ-Τζένοα 1-1 (85' Καμπιάσο-77' Ιμόμπιλε)
Αταλάντα-Ουντινέζε 1-1 (40' πεν. Ντένις-33' Μουριέλ)
Μπολόνια-Πάρμα 1-2 (54' Σόρενσεν-57' Βαλντές, 66' Σανσόνε)
Παλέρμο-Φιορεντίνα 0-3 (50',83' πεν. Γιόβετιτς, 89' πεν. Ροντρίγκεζ)
Σαμπντόρια-Λάτσιο 0-1 (31' Ερνάνες)
Σιένα-Νάπολι 0-2 (86' Μάτζιο, 90' πεν. Καβάνι)
Τορίνο-Κιέβο 2-0 (12' αυτ. Σάρντο, 26' Γκάτσι)
Ρόμα-Μίλαν 4-2 (13' Μπουρντίσο, 23' Οσβάλντο, 30',61' Λαμέλα-87' πεν. Πατσίνι, 88' Μπόγιαν)