Σελίδες

Τετάρτη 10 Απριλίου 2013

Άντε πιάστε τον!

Το... τρένο από την Ριζούπολη πέρασε και από την Άμφισσα, ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 του αξιόμαχου Φωκικού και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα η Ελαφρά Ταξιαρχία εξασφαλίζει ουσιαστικά την άνοδό της.

Ακόμα μία νίκη πέτυχε η ομάδα του Απόλλωνα, που αν και δυσκολεύτηκε αρκετά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φωκικού στην Άμφισσα και να επικρατήσει με 2-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρα και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Γουόρντεν, μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Γκόμεζ στο 12', ενώ μόλις ένα λεπτά πριν ιο δύο παίκτες είχαν συνεργαστεί και πάλι με αντίθετους ρόλους, με τον Γάλλο επιθετικό να σπαταλά τεράστια ευκαιρία.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς μόλις στο 19' ο Λίτσος έκανε τρομερό λάθος, αφού σταμάτησε στην γραμμή την μπάλα με τα χέρια, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα και να δώσει την ευκαιρία στον Απόλλωνα να ισοφαρίσει. Ο Κατσίκης δεν έδειξε έλεος και με εύστοχη εκτέλεση έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με την Ταξιαρχία να έχει και το πλεονέκτημα του παίκτη παραπάνω για τα επόμενα 70 λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Απόλλωνας πίεσε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 39' με σκόρερ τον... συνήθη ύποπτο Μανιά, ο οποίος μετά από πολύ όμορφη προσωπική ενέργεια θα κάνει το γύρισμα, η μπάλα μετά από κόντρες θα φτάσει πάλι σε αυτόν και με σουτ θα νικήσει τον εξουδετερωμένο ουσιαστικά Γεωργίου.

Στην επανάληψη η Ταξιαρχία προσπάθησε να κάνει διαχείριση, με αποτέλεσμα να δώσει την κατοχή στον Φωκικό, ο οποίος έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 75' με τον πολύ κινητικό Λουκίνα. Η πίεση των γηπεδούχων δεν είχε αποτέλεσμα και έτσι ο Απόλλωνας κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την Άμφισσα, με τους οποίους πλέον είναι αγκαλιά με την άνοδο και την πρώτη θέση.

Φωκικός (Πέτρος Δημητρίου): Γεωργίου, Μαρτίνος (65' Λουκίνας), Παπαζούδης (46' λ.τ Αργυρός), Λίτσος, Κωστόπουλος, Νάστος, Σκαρίμπας, Θέος (37' Αλμπέρτο), Καραπέτσας, Γκομές, Γουόρντεν.

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Γουμάγιας, Κιάσσος, Διαμάντης, Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Ρόβας (71' Λεοντίου), Καμαρά, Τσεμπερίδης (35' Καραμαλίκης), Κατσίκης Τσιλιγκίρης (87' Κύργιας), Μανιάς.