Σελίδες

Παρασκευή 19 Απριλίου 2013

«Ερυθρόλευκο» match ball!

Ο Ολυμπιακός άλωσε την έδρα του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ, πήρε προβάδισμα με 2-1 στην σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ ανδρών και το Σάββατο θα παίξει για την κούπα!

Έτοιμος για τον τίτλο ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» με επιβλητική εμφάνιση και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Παμβοχαϊκού, επικράτησαν 3-0 σετ και πήραν… κεφάλι στην σειρά των τελικών της Volleyleague.

Κορυφαίος του αγώνα ο Μπόμπι Γιορντάνοφ που τέλειωσε το ματς με 18 πόντους.

Το Σάββατο θα διεξαχθεί στο Βραχάτι (19:00) το τέταρτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, όπου οι Πειραιώτες με νίκη κατακτούν το φετινό πρωτάθλημα!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «μουδιασμένα» στον αγώνα και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς με 8-4. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν με την ίδια διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) και χωρίς πολλά-πολλά, με τον Γιορντάνοφ να παίρνει επίθεσεις και τον πρώτο χρόνο να δουλεύει καλά, έκαναν το 1-0 με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 5-1 και το υπέρ τους 8-7 έγινε 13-8. Προς στιγμήν, ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να επιστρέψει (16-14), όμως δίχως αποτέλεσμα, αφού Γιορτνάνοφ και Σμαραγδής είχαν ζεσταθεί σε επίθεση και μπλοκ και οδήγησαν την ομάδα τους στο 2-0 με 25-20.

Στην αρχή του τρίτου σετ, φαινόταν πως πάμε για ντέρμπι (9-9). Ο Ολυμπιακός με μίνι σερί 3-0, πήρε μια μικρή διαφορά και πήγε εν τέλει με το υπέρ του 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ. Και κάπου εκεί… τέλος! Με συνεχόμενες λάθος επιθέσεις από τους γηπεδούχους και σωστή διαχείριση από τους παίκτες του Καζάζη, το σετ... έγειρε. Οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα 20-16 και ουσιαστικά «τέλειωσαν» το ματς με το 25-17!

Τα σετ: 19-25, 20-25, 17-25

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 10 (8/18, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 45% υπ.), Καλντέιρα 14 (12/26, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Τερζής, Καραγιάννης 9 (7/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπάκας 8 (7/15, 1 άσσος), Πανταλέων 4 (2/4, 2 μπλοκ /Δημητρακόπουλος (λ. - 76% υπ., 41% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Παπαδόπουλος 1 (1/2), Βαρδής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δημ.): Χριστοφιδέλης 11 (10/18, 1 μπλοκ, 60% υπ.), Γιούρισιτς 9 (6/9, 1 μπλοκ, 2 άσσοι,63% υπ.), Φιλίποφ 3 (3 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (8/13, 1 μπλοκ, 73% υπ.), Γιορντάνοφ 18 (17/25, 1 άσος), Σμαραγδής 4 (3/6, 1 μπλοκ), / Στεφάνου (λ. - 75% υπ., 62% άριστες), Πότοτσνικ, Παπαδόπουλος.